Opublikowany przez: Kasia P. 2018-04-09 13:21:14
Autor zdjęcia/źródło: Zasiłek opiekuńczy na dziecko @ Zaprojektowane przez Freepik
Podstawowe pytanie dotyczy tego komu przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko lub innego członka rodziny. Po pierwsze musisz posiadać ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe lub dobrowolne). Po drugie trzeba mieć zwolnienie z wykonywania pracy z powodu konieczności opiekowania się:
- chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
- zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, np. przy nieoczekiwanym zamknięciu żłobka, przedszkola, czy szkoły, a zostałaś zawiadomiona o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem placówki,
- zdrowym dzieckiem w przypadku choroby niani z którą podpisałaś umowę uaktywniającą
- innym chorym członkiem rodziny (m.in. wnukiem, rodzeństwem, dziećmi powyżej 14-go r.ż. jeśi pozostają we wspólnym domu z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki),
- a także w przypadku choroby, porodu, czy pobytu w szpitalu małżonka ubezpieczonego, który na co dzień opiekuje się dzieckiem.
Jak długo można pobierać zasiłek? Przez okres 60 dni liczonych w roku kalendarzowym, jeśli chodzi o dzieci do 14-go roku życia. Przez okres 14 dni, jeśli chodzi o pozostałych członków rodziny. 60 dni obejmuje łącznie opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny. Rodzice mogą się dzielić 60 dniami, np. jeśli mama wykorzysta 50 dni w ciągu roku, tata może wykorzystać pozostałe 10 dni. Wspomniany limit 60 dni i 14 dni nie sumują się.
Miesięcznie zasiłek opiekuńczy na dziecko wynosi 80 proc. wynagrodzenia, które stanowi podstawę wymiaru zasiłku, czyli średniego miesięcznego wynagrodzenia obliczonego na podstawie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających termin sprawowania opieki nad dzieckiem. Zasiłek przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy.
- kiedy przysługuje Ci w danym okresie prawo do wynagrodzenia,
- w czasie bezpłatnego urlopu,
- w czasie urlopu wychowawczego.
Jeśli lekarz wystawi rodzicowi odpowiednie zwolnienie lekarskie z powodu konieczności sprawowania nad dzieckiem opieki, gdy dziecko przebywa w szpitalu, wtedy również przysługuje Wam zasiłek opiekuńczy.
Najczęściej składa się 3 podstawowe dokumenty:
*Jeśli zasiłek wypłacany jest przez ZUS niezbędne jest dodatkowe zaświadczenie płatnika składek wystawione na wybranym druku:
- ZUS Z 3 – w przypadku pracowników,
- ZUS Z 3b – w przypadku ubezpieczenia z działalności pozarolniczej oraz duchownych,
- lub ZUS Z 3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.